Prirodni saveti za negu biljaka i borbu protiv štetočina
Saznajte kako da prirodno negujete biljke, borite se protiv štetočina i koristite domaće preparate za zdravlje vašeg cveća. Saveti iz iskustva ljubitelja biljaka.
Prirodni načini za negu biljaka i zaštitu od štetočina
Uzgoj biljaka može biti izazovan, posebno kada se suočavamo sa štetočinama ili nedostatkom hranljivih materija u zemljiši. U ovom članku ćemo podeliti prirodne metode koje su se pokazale efikasnim u svakodnevnoj nezi biljaka.
Kopriva kao prirodni insekticid i đubrivo
Odstajala voda sa koprivom je izuzetno korisna u borbi protiv štetočina u zemljištu, posebno protiv bubica i crvića. Ovaj preparat može služiti i kao prirodno đubrivo za biljke. Priprema se tako što se kopriva potopi u vodu i ostavi da odstoji nekoliko dana. Dobijenim rastvorom se zalivaju biljke, što potiče njihov rast i bujanje.
Pepeo od cigarete u zaštiti biljaka
Pepeo od cigarete može biti koristan u borbi protiv letećih štetočina. Rastvor pepele u vodi može se koristiti za prskanje listova biljaka, što će ubiti bele mušice i perut. Listove je potrebno redovno prati ovim rastvorom, barem jednom mesečno. Pepeo se može posuti i direktno u zemlju, ali u malim količinama.
Kora od banane kao hranljiva podloga
Unutrašnja strana kore od banane savršena je za prebrisivanje listova biljaka poput fikusa ili orhideja. Kora se može iseći na sitnije komade i ubaciti u saksiju gde će postepeno istrunuti, oslobađajući hranljive materije u zemljište. Nakon tretmana kora od banane, nije potrebno ispirati listove.
Zaštita zamije od prekomernog zalivanja
Zamije su osetljive na prekomerno zalivanje. Ako grane počnu da žute i opadaju, verovatno je problem u vodi. U ovakvim slučajevima, biljku treba presaditi u drugu saksiju sa drenažom od kamenčića ili šljunka. Nakon presađivanja, zalivati je jednom mesečno, a tokom proleća i leta na svakih 15 dana.
Negovanje anturijuma
Anturijum ne treba odmah presaditi ako dobro izgleda. Plastična saksija se može jednostavno ubaciti u veću dekorativnu posudu. Ova biljka voli svetlost, ali ne direktno sunce. Listove treba redovno orosavati, a zemlju održavati vlažnom bez stajanja vode u podmetaču.
Saveti za spatifilum
Spatifilum može dugo cvetati uz pravilnu negu. Voli svetla mesta bez direktnog sunca i redovno zalivanje odstajalom vodom. Za podsticanje cvetanja može se koristiti flosal sprej i prihrana pivom. Biljka ne voli česte promene mesta i prevelike saksije.
Prirodna zaštita od mačaka
Ako mačke oštećuju biljke, može se posuti biber po zemlji ili koristiti biljku coleus canina koja ima neugodan miris za mačke. Drugo rešenje je postavljanje kore limuna ili narandže oko biljaka, jer mačke ne vole citrusne mirise.
Jod kao prirodni stimulator rasta
Za bujniji rast muškatli, može se koristiti rastvor joda u vodi (1 kap joda na 1 litru vode). Ovom smesom se zalivaju biljke svakih 15 dana. Jod se može koristiti i za druge biljke, ali u manjim količinama.
Zaključak
Prirodni preparati i metode nege mogu biti podjednako efikasni kao i komercijalni proizvodi, a često su i bezbedniji za biljke i okolinu. Ključ uspeha leži u pravilnoj primeni i strpljenju, jer prirodni preparati obično deluju postepeno. Prateći ove savete, vaše biljke će biti zdrave i lepe tokom cele godine.