Čuvanje matičnih ćelija: Sve što treba da znate

Ružica Blog 2025-01-01

Sve što treba da znate o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce: koristi, postupak, cene i budućnost ovog zahvata.

Šta su matične ćelije i zašto su važne?

Matične ćelije su osnovne ćelije koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija u ljudskom telu. One igraju ključnu ulogu u obnavljanju oštećenih tkiva i lečenju mnogih bolesti. Naučna istraživanja su pokazala da su matične ćelije posebno važne za lečenje oboljenja krvi, metabolizma, imuniteta, a čak i malignih oboljenja poput leukemije.

Najveća koncentracija matičnih ćelija u telu odrasle osobe nalazi se u koštanoj srži i krvi. Međutim, s godinama, ove ćelije gube svoju vitalnost. Zbog toga je otkriće da se matične ćelije mogu prikupljati iz pupčane vrpce novorođenčeta postalo revolucionarno. Ove ćelije su izuzetno mlade i vitalne, što ih čini idealnim za čuvanje i kasniju primenu u terapijama.

Kako se prikupljaju matične ćelije iz pupčane vrpce?

Postupak prikupljanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce je jednostavan, bezbolan i bezopasan kako za majku, tako i za bebu. Nakon porođaja, nakon što se preseca pupčana vrpca, krv se prikuplja iz dela pupčane vrpce koji je povezan sa placentom. Ovaj postupak traje samo nekoliko minuta i ne zahteva nikakve posebne intervencije.

Nakon prikupljanja, krv se pakuje u specijalnu kesicu i transportuje do laboratorije, gde se vrši analiza na prisustvo virusa i infekcija. Ako su ćelije zdrave i vitalne, one se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota. Tako sačuvane, matične ćelije mogu trajati decenijama.

Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?

Matične ćelije se koriste za lečenje više od 75 teških bolesti, uključujući:

  • Leukemiju i druge maligna oboljenja,
  • Poremećaje krvi,
  • Urođene poremećaje,
  • Poremećaje imuniteta.

Postoje dve vrste terapija matičnim ćelijama: autologna (korišćenjem sopstvenih ćelija) i alogeneična (korišćenjem ćelija dobrovoljnog davaoca). Autologna terapija ima prednost jer telo ne odbacuje sopstvene ćelije, što je često slučaj sa tuđim ćelijama.

Koliko košta čuvanje matičnih ćelija?

Cena čuvanja matičnih ćelija varira u zavisnosti od zemlje i banke. U Srbiji, trenutno nema banke za čuvanje matičnih ćelija, ali se organizuje transport u inostranstvo, a cena iznosi oko 1800 evra za period od 17 do 20 godina. Nakon isteka ovog perioda, roditelji mogu produžiti čuvanje uz dodatnu godišnju naknadu od oko 40 evra.

U Hrvatskoj, cena za čuvanje matičnih ćelija iznosi oko 2000 evra za 20 godina, dok u Švajcarskoj ova usluga košta oko 2500 evra. Važno je napomenuti da se matične ćelije mogu koristiti i nakon 20 godina, ali u tom slučaju dete ima pravo da odluči da li će ih zadržati ili pokloniti banci.

Da li je čuvanje matičnih ćelija vredno ulaganja?

Čuvanje matičnih ćelija može biti značajna investicija u zdravlje porodice. Ova metoda pruža mogućnost lečenja mnogih bolesti koje su donedavno bile neizlečive. Međutim, važno je razmotriti sve činjenice i konsultovati se sa stručnjacima pre donošenja odluke. Neki doktori smatraju da je ova usluga korisna samo u određenim situacijama, dok drugi ističu da je to preventivna mera koja može spasiti živote.

Za porodice sa istorijom oboljenja krvi, raka ili drugih bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama, ova opcija može biti posebno važna. Takođe, parovi različitih rasa ili etničkog porekla češće biraju ovu opciju zbog teškoća u pronalaženju kompatibilnog davaoca.

Šta se dešava nakon 20 godina čuvanja?

Nakon isteka ugovora o čuvanju matičnih ćelija, roditelji dobijaju opciju da produže čuvanje uz dodatnu godišnju naknadu. Ukoliko se odluče da ne produže čuvanje, dete može odlučiti da li će zadržati ćelije ili ih pokloniti banci. Ovo omogućava fleksibilnost i dalje korišćenje ovih ćelija u budućnosti.

Zaključak

Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce predstavlja revolucionaran korak u medicini, koji pruža mogućnost lečenja mnogih teških bolesti. Iako je ova usluga finansijski zahtevna, ona može biti vredna ulaganja, posebno za porodice sa rizikom od određenih oboljenja. Važno je dobro se informisati i konsultovati sa stručnjacima pre donošenja odluke.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.